sestdiena, 2015. gada 12. decembris

Gulbja zvaigznājs (Cygnus)

Gulbja zvaigznājs ir viens no, manuprāt, skaistākajiem vasaras- rudens zvaigznājiem mūsu platuma grādos. Tajā bez neskaitāmi daudz piena ceļa plaknes zvaigznēm "mīt" arī daudz un dažādi krāšņi gan koši sarkanie emisijas, gan putekļu miglāji. Attēla kreisajā augšējā malā saskatāma arī populārā plīvura miglāja "Raganas slota". Interesanti , ka  Gulbja zvaigznājā atrodas viena no vislielākajām līdz šim zināmajām zvaigznēm  NML Cygni, kuras rādiuss ir aptuveni 1650 reižu lielāks kā mūsu pašu saulei. Šajā attēlā redzama centrālā Gulbja zvaigznāja daļa 10 minūšu sub-ekspozīciju ilgumā. Lielākais izaicinājums šī attēla tapšanā bija gaismas piesārņojums, kuru ļoti uzmanīgi un rūpīgi daļēji ir izdevies no bildes noņemt pateicoties Pixinsight datorprogrammai un rasas veidošanās uz lēcas. Lai izvairītos no rasas nācās domāt par pagarinātu blendi, ko improvizēti izveidoju no pa rokai pieejamā linoleja atgriezumiem. Lai mazinātu kameras radītos defektus kopējā bilde veidota no 6 atsevišķām 10 minūšu ekspozīcijām.

Attēls uzņemts 2015. gada 15. oktobra naktī.

Izmantotā tehnika:
Statīvs: EQ6
Kamera: Nikon D7000 @ Nikkor 50mm @ F2.8

Datu apstrāde: Pixinsight, PhotoshopIzgriezums 1:1 uz zvaigzni Sadr


Zemāk pievienotais attēls ir aptuveni pietuvināts tam, kā tumšās debesīs mēs šo zvaigznāju redzam ar savām acīm.

Zemāk pievienotajā attēlā var uzskatāmi redzēt kā izskatītos mūsu saule cieši blakus zvaigznei NML Cygni. Saule ir mazais punktiņš kreisajā pusē.


Zemāk pievienotajā attēlā ir redzama improvizētā blende fotoaparāta lēcai. Tā kā ideja fotografēt plašu lauku nāca ļoti spontāni, tad iepriekš netika rūpīgi pārdomātas visas gaidāmās rasas problēmas. Šī blende strādāja lieliski. Nākamreiz labākam bildes kontrastam jāuztaisa melna.


Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru