trešdiena, 2014. gada 24. septembris

Veil nebula (Eastern) NGC 6992-95

Hei!
Tad beidzot! Jaunās sezonas pirmā bilde. Veil miglājs (plīvura miglājs). Supernovas sprādziena paliekas, kas tagad traucas cauri kosmosam kā sakarsētas jonizētas gāzes un putekļu mākonis gulbja zvaigznājā. Zinātnieki aprēķinājuši, ka pati supernova sprāgusi 5- 8 tūkst. gadu atpakaļ. Aptuvenais aprēķinātais attālums no zemes tiek minēts kā 1470 gaismas gadi.
Veil miglājs man ir sava veida izaicinājums kopš reizes, kad par to uzzināju esam, un visas reizes, ieskaitot arī, diemžēl, šo ir bijis kaut kas, kas nav ļāvis man uzņemt attēlu tā, kā to vēlētos. Lai arī jāatzīst, ka šoreiz ir izdevies vislabāk. Kas tad šoreiz atkal ir slikti? Teleskopa spoguļu kolimācija... Tā ir nepilnīga un pie vainas tieši ir primārais spogulis, kuru pēc tīrīšanas neesmu tā arī varējis dabūt perfektā kolimācijā (taisnā optiskā asī). Gaidu savu lāzera kolimatoru, lai tad nu beidzot visas tehniskās ķibeles būtu atrisinātas. Bet tā kā lāzers vēl tikai nāk, bet skaidrās naktis nāk un iet, tad bija vien jāfotografē tā, kā to var. Nepilnīgo kolimāciju viegli pamanīt kā ovālas zvaigznes diognālā virzienā no kreisā apakšējā uz labo augšējo. Ovālās zvaigznes nav lielākā bēda. Arī fokusa assums ir pakārtots šim virzienam un manāmi zūd tieši šajos stūros. Tā kā... būs vien jāfotografē Veil miglājs arī 4. reizi. :)
Bilde uzņemta Dobeles rajonā samērā tumšā vietā. Debesu izšķirtspēja tovakar bija ~3" un visai stabila, bet savukārt caurspīdība bija diezgan vāja. Bildēts naktī no 20. uz 21. septembri.
Šoreiz izlēmu arī mazliet paeksperimentēt ar zvaigznēm un ir attēla versija bez tām. Manuprāt, skaisti var saskatīt to, ko raibais zvaigžņu daudzums vizuāli nomāc. Par cik miglājs kopumā ir ļoti liels, tad mana teleskopa redzes laukā tika tikai, manuprāt, interesantākais fragments no tā visa, lai gan, iespējams nākotnē pamazītiņām safotografēšu visus fragmentus. :)

P.s. noise problēma IR atrisināta. Bildes atkal IR normālas un Kristaps atkal IR priecīgs! :D

Teleskops: RC 8"@1624mm F-8
Kamera: QHY9m@-30°C+CRGB
Statīvs: EQ6+OAG@Lodestar

Ekspozīcijas:
Lum- 7x900= 1h 45min
Red- 3x900b2= 45min
Green- 4x900b2= 1h
Blue- 4x900b2= 1h
Ha- 3x900b2= 45min
Kopā=5h 15min 
Pēcapstrāde: CCD stack, Photoshop CC2014

Zvaigznes ir tik daudz, jo šis miglājs atrodas piena ceļā- tajā blāvajā "taciņā" nakts debess jumā.

Bija ko pasvīst, lai no zvaigznēm tiktu vaļā.... Diezgan pietuvināti tā izskatītos miglājs, ja zvaigznes nebūtu redzamas. Manuprāt, skaisti. "Ekrāns" beidzot ir "salabots" un mušiņas vairs nav. :)

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru